1. Våra experter

Våra experter

Har du en fråga om en specifik del i vår verksamhet? Kontakta en av våra experter.

Makroanalys

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Christina Nyman 
Chef Ekonomisk Analys och Chefsekonom
christina.nyman@handelsbanken.se
+46 707787765
Christina Nyman (jpg 3,6 MB)
Jes Asmussen 
Chefsekonom, Danmark
jes.asmussen01@handelsbanken.se
+45 46791203 Jes Asmussen (jpg 2,6 MB)
James Sproule Chefsekonom, Storbritannien james.sproule@handelsbanken.com - James Sproule (jpg)
Marius Hov Gonsholt
Chefsekonom, Norge
marius.gonsholt.hov@handelsbanken.no
+47 22397340
Marius Hov Gonsholt (jpg)
Timo Hirvonen Chefsekonom, Finland timo.hirvonen@handelsbanken.fi +358 104442404
+358 405492476
Timo Hirvonen (jpg 5,2 MB)
Anders Bergvall
Senior ekonom Sverige
anders.bergvall@handelsbanken.se
+46 87018378 Anders Bergvall (jpg 1,3 MB)
Erik Meyersson
Senior ekonom, Euroområdet, Nederländerna, Kina
erik.meyersson@handelsbanken.se
+46 87011412 Erik Meyersson (jpg 1,3 MB)
Helena Bornevall Senior ekonom, Sverige helena.bornevall@handelsbanken.se +46 87011859 Helena Bornevall (jpg 1,6 MB)
Johan Löf 
Senior ekonom, Sverige
johan.lof@handelsbanken.se
+46 87015093 Johan Löf (jpg 1,4 MB)

Johanna Högfeldt

Seniorekonom, USA

johanna.hogfeldt@handelsbanken.se

+46 730548838

Johanna Högfeldt (jpg 1,5 MB)

Räntor och valuta

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Claes Måhlén
Chefsstrateg, Räntor
claes.mahlen@handelsbanken.se
+46 707614369
Claes Måhlén (jpg 1,3 MB)
Lars Henriksson
Senior strateg, valuta
lars.henriksson@handelsbanken.se
+46 705551541
Lars Henriksson (jpg 1,7 MB)

Johanna Högfeldt

Senior strateg, räntor

johanna.hogfeldt@handelsbanken.se

+46 730548838

Johanna Högfeldt (jpg 1,5 MB)

Handelsbanken Kapitalförvaltning

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Magdalena Wahlqvist Alveskog
VD
Handelsbanken Fonder
magdalena.wahlqvist.alveskog@handelsbanken.se
Magdalena Wahlqvist Alveskog (jpg)
Aurora Samuelsson Hållbarhetschef
Handelsbanken Fonder
aurora.samuelsson@handelsbanken.se
Johann Guggi Chef Allokeringsförvaltning
Handelsbanken Fonder
johan.guggi@handelsbanken.se Johann Guggi (jpg 1,4 MB)
Stefan Hagman Chef Passiv förvaltning (Index & ETF)
Handelsbanken Fonder
stefan.hagman@handelsbanken.se Stefan Hagman (jpg)
Katarina Paschal Chef Aktiv förvaltning - Räntebärande 
Handelsbanken Fonder
katarina.paschal@handelsbanken.se Katarina Paschal (jpg 1,1 MB)
Christian Brunlid Chef Aktiv förvaltning - Svenska aktier 
Handelsbanken Fonder
christian.brunlid@handelsbanken.se
Tore Marken Chef Aktiv förvaltning - Nordiska aktier 
Handelsbanken Fonder
tore.marken@handelsbanken.se
Lisa Synning Chef Aktiv förvaltning - Tillväxtmarknads- och Globala aktier
Handelsbanken Fonder
lisa.synning@handelsbanken.se
Lisa Synning (jpg 1,3 MB)
Mats Nyman Placeringsstrateg mats.nyman@handelsbanken.se

+46 87011259

Mats Nyman (jpg 1,4 MB)

Global aktieanalys

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Christer Beckard Global aktiechef christer.beckard@handelsbanken.se +46 8 7014335 Christer Beckard (jpg 2,2 MB)
Mattias Sundling Chef aktiestrategi mattias.sundling@handelsbanken.se +46 8 7012885 Mattias Sundling (jpg 2,9 MB)
Marcela Klang
Ställföreträdande analyschef
marcela.klang@handelsbanken.se
+46 87015118
Marcela Klang (jpg 2,0 MB)
Mattias Häggblom Hälsovård mattias.haggblom@handelsbanken.se +46 8 7011256 Mattias Häggblom (jpg 3,0 MB)
Josefin Johansson Hållbarhet josefin.johansson@handelsbanken.se +46 8 7012853 Josefin Johansson (jpg 9,5 MB)
Adela Dashian Online adela.dashian@handelsbanken.se +46 8 7013773 Adela Dashian (jpg 1,6 MB)
Johan Edberg Fastigheter johan.edberg@handelsbanken.se +46 8 7014351
Daniel Djurberg Teknologi daniel.djurberg@handelsbanken.se +46 8 7015575 Daniel Djurberg (jpg 1,6 MB)
Hampus Engelau Industri hampus.engelau@handelsbanken.se +46 8 7013576
Karri Rinta Konsument Karri.rinta@handelsbanken.se +46 8 7013636 Karri Rinta (jpg)
Christian Kopfer Råvaror christian.kopfer@handelsbanken.se +46 707554864 Christian Kopfer (jpg 2,9 MB)

Aktiehandel

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Johanna Sprung Edlund
Chef Aktiehandel
johanna.sprung.edlund@handelsbanken.se
+46 87013481
Johanna Sprung Edlund (jpg 1,0 MB)

Corporate Finance

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Alexander Ensér Chef Corporate Finance alexander.enser@handelsbanken.se +46 87012441 -

Debt Capital Markets

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Björn Ordell Chef Hållbar finansiering och skuldrådgivning, tf chef Debt Capital Markets bjorn.ordell@handelsbanken.se +46 8 7012804 Björn Ordell (jpg 1,1 MB)

Digitalisering och innovation

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Stephan Erne 
Chef Digitalisering
stephan.erne@handelsbanken.se
+46 87014008
Stephan Erne (png 4,2 MB)

Hållbarhet

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Catharina Belfrage Sahlstrand Chef Hållbarhet sustainability
@handelsbanken.se

+46 722199934

Catharina Belfrage Sahlstrand (jpg 10,7 MB)