1. Press och media
  2. /
  3. Våra experter

Våra experter

Har du en fråga om en specifik del i vår verksamhet? Kontakta en av våra experter.

Makroanalys

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Christina Nyman 
Chef Ekonomisk Analys och Chefsekonom
christina.nyman@handelsbanken.se
+46 707787765
Christina Nyman (jpg 1,5 MB)
Jes Asmussen 
Chefsekonom, Danmark
jes.asmussen01@handelsbanken.se
+45 46791203 Jes Asmussen (jpg 2,6 MB)
Marius Hov Gonsholt
Chefsekonom, Norge
marius.gonsholt.hov@handelsbanken.no
+47 22397340
Marius Hov Gonsholt (jpg)
Johan Löf 
Senior ekonom, Sverige
johan.lof@handelsbanken.se
+46 87015093 Johan Löf (jpg 1,4 MB)
Erik Meyersson
Senior ekonom, Euroområdet, Nederländerna, Kina
erik.meyersson@handelsbanken.se
+46 87011412 Erik Meyersson (jpg 1,3 MB)
Anders Bergvall
Senior ekonom Sverige
anders.bergvall@handelsbanken.se
+46 87018378 Anders Bergvall (jpg 1,3 MB)
Timo Hirvonen Chefsekonom, Finland timo.hirvonen@handelsbanken.fi +358 104442404
+358 405492476
Timo Hirvonen (jpg 5,2 MB)
James Sproule Chefsekonom, Storbritannien james.sproule@handelsbanken.com - James Sproule (jpg)
Helena Bornevall Senior ekonom, Sverige helena.bornevall@handelsbanken.se +46 87011859 Helena Bornevall (jpg 1,6 MB)

Johanna Högfeldt

Seniorekonom, USA

johanna.hogfeldt@handelsbanken.se

+46 730548838

Johanna Högfeldt (jpg 1,5 MB)

Räntor och valuta

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Claes Måhlén
Chefsstrateg, Räntor
claes.mahlen@handelsbanken.se
+46 707614369
Claes Måhlén (jpg 1,3 MB)
Lars Henriksson
Senior strateg, valuta
lars.henriksson@handelsbanken.se
+46 705551541
Lars Henriksson (jpg 1,7 MB)

Johanna Högfeldt

Senior strateg, räntor

johanna.hogfeldt@handelsbanken.se

+46 730548838

Johanna Högfeldt (jpg 1,5 MB)

Handelsbanken Kapitalförvaltning

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Christofer Halldin
Chef Aktiv förvaltning,
Handelsbanken Fonder
christoffer.halldin@handelsbanken.se
+46 87013242
Christoffer Halldin (jpg 1,4 MB)
Emma Viotti Chef Passiv förvaltning,
Handelsbanken Fonder

emma.viotti@handelsbanken.se

+46 87018356

Emma Viotti (jpg 4,5 MB)
Johann Guggi Chef Allokeringsförvaltning,
Handelsbanken Fonder
johan.guggi@handelsbanken.se

+46 87013013

Johann Guggi (jpg 1,4 MB)
Karin Askelöf
Chef Ansvarsfulla investeringar
karin.askelof@handelsbanken.se
+46 87013530
Karin Askelöf (jpg 1,8 MB)
Mats Nyman Placeringsstrateg mats.nyman@handelsbanken.se

+46 87011259

Mats Nyman (jpg 1,4 MB)

Global aktieanalys

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Christer Beckard Global aktiechef christer.beckard@handelsbanken.se +46 8 7014335
Mattias Sundling Chef aktiestrategi mattias.sundling@handelsbanken.se +46 8 7012885
Marcela Klang
Ställföreträdande analyschef
marcela.klang@handelsbanken.se
+46 87015118
Marcela Klang (jpg 2,0 MB)
Mattias Häggblom Hälsovård mattias.haggblom@handelsbanken.se +46 8 7011256
Josefin Johansson Hållbarhet josefin.johansson@handelsbanken.se +46 8 7012853
Adela Dashian Online adela.dashian@handelsbanken.se +46 8 7013773
Johan Edberg Fastigheter johan.edberg@handelsbanken.se +46 8 7014351
Daniel Djurberg Teknologi daniel.djurberg@handelsbanken.se +46 8 7015575
Hampus Engelau Industri hampus.engelau@handelsbanken.se +46 8 7013576
Karri Rinta Konsument Karri.rinta@handelsbanken.se +46 8 7013636
Christian Kopfer Råvaror christian.kopfer@handelsbanken.se +46 8 7011077

Aktiehandel

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Johanna Sprung Edlund
Chef Aktiehandel
johanna.sprung.edlund@handelsbanken.se
+46 87013481
Johanna Sprung Edlund (jpg 1,0 MB)

Corporate Finance

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Alexander Ensér Chef Corporate Finance alexander.enser@handelsbanken.se +46 87012441 -

Debt Capital Markets

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Tobias Lindbergh
Ansvarig Hållbar finansiering
tobias.lindbergh@handelsbanken.se
+46 87012004
Tobias Lindbergh (jpg 1,3 MB)

Digitalisering och innovation

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Stephan Erne 
Chef Digitalisering
stephan.erne@handelsbanken.se
+46 87014008
Stephan Erne (png 4,2 MB)

Hållbarhet

Kontakt Roll E-post Telefon Ladda ner bild
Catharina Belfrage Sahlstrand Chef Hållbarhet sustainability
@handelsbanken.se

+46 722199934

Catharina Belfrage Sahlstrand (jpg 10,7 MB)